Her yenilen kırmızı ete karşılık 7 kat yeşil sebze

Prof.Dr. Erkan TOPUZ, çocuklara doğru beslenmeyi öğreterek kansere karşı korunmanın çocukluktan itibaren başlanması gerektiğini söyledi.

MENOPOZ YAŞI 50′NİN ÜZERİNE ÇIKTI

Hormonal gıdalar yüzünden çocuklarda, özellikle de kızlarda erken buluğ görülüyor. Yani, 8-9 yaşındaki kız çocuğu adet görüyor. Erken adet görme; meme kanserine yakalanma riskini artırıyor. Çünkü meme kanserinde iki önemli risk; erken adet görmek ve çok geç menopozdur. Hormon aldıkları için artık kadınlar geç menopoza giriyorlar. Türkiye’de eskiden 45’ti menopoz yaşı şimdi 50’nin üzerine çıktı.

KIRMIZI ETİ DİKKATLİ TÜKETMEK GEREKİR

Kırmızı et, çocuklarımız için önemli bir demir kaynağı ancak, bunu tüketme şekli çok önemli. Kırmızı et, şu an için kolon kanserindeki bir numaralı etken. Aşırı derecede kırmızı et tüketmek, mide ve meme kanserinde de önemli rol oynuyor. Özellikle kırmızı eti yanık olarak tüketmek!

Kırmızı etin tehlikeli olmasının nedeni ise şu: Hayvanlara süt versin diye ya da hızla gelişsin diye büyüme faktörü veriliyor. Bu büyüme faktörü doğrudan doğruya hayvanın sütünde ve etinde birikiyor. Ve bunu yediğimiz zaman biz de büyüme faktörünü almış oluyoruz. Bununla beraber hayvan, zehirli otlaklarda otluyor. Çünkü biz buralara tarım ilaçları atıyoruz.

ÇOCUKLARI FAST FOOD’TAN UZAK TUTUN

Fast food çocuklar için çok cazip geliyor. Maalesef çocuklarımızın beslenme şartları çok kötü. Özellikle fast food! Fast food yiyenler üzerine yapılan bir çalışmada; haftada 3 kereden fazla fast food yiyen çocuklarda beyin tümörü, lenfoma ve lösemide 3 kat artış olduğu tespit edilmiş.


Benzer Makaleler: