Bacak damarlarındaki tıkanıklıklarda, hasta uzun yol yürümekle kramp tarzı ağrı tarifler ve 2-3 dakika dinlendiğinde ağrı geçer ve yol yürümesine tekrar devam eder.

Kalp damarlarının tıkanıklığında ise hasta efor sarf etmekle göğüs ağrısı ortaya çıkar. Yaygın tarzda, birisi arkadan sıkıyormuş veya hastanın göğsüne oturuyormuş tarzında bir ağrı tarzı ortaya çıkar.

Boyun damarlarının tıkanıklığında ise hastanın kollarında ve bacaklarında uyuşma tarzında bir takım şikayetler söz konusudur.

Damar tıkanıklığında alıç meyvesinin faydası büyüktür. Koroner damarları genişleten bioflavonoitler çok güçlü antioksidanlar olup, kalbe oksijen ve kan akışını arttırırlar. Dolayısı ile angina denilen kalp ağrılarını da azaltırlar.

Kullanımı: Kurumuş alıç yaprağı ve çiçeğinden 2 çay kaşığı 1 litre kaynar suda 20 dakika demlendirilir. Günde üç kez bir fincan balla karıştırarak içilir.

 

Orta yaşı geçmiş bir çok insanın yaşadığı sorundur. Sigara ve kolesterol, damar tıkanıklığını oluşturan başlıca sebeplerdir.

Sigara, damar duvarlarında birikerek ateresikleroza, kolesterolse, yine damar duvarında birikerek damarın tıkanmasında sebep olmaktadır. Özellikle kalp gibi hayati organlara giden damarlarda oluşan tıkanıklık, hayati risk taşımaktadır.

Damar tıkanıklığı olan kişilerin uzman doktorların kontrolünde uygulanan tedavilerine destek olarak bitkisel birkaç yöntem uygulamaları faydalı olacaktır.


Benzer Makaleler: