İşte diş dostu besinler…

“Dişlere zararlı birçok yiyecek ve içecek bulunduğu gibi yararları olan da besinler mevcut” diyen Diş Hekimi Güzin Kösedağ, diş çürümelerini engelleyen gıdalar hakkında bilgiler verdi.

Peynir

Süt ve süt ürünleri, hamilelik sürecinden itibaren çocukların diş yapılarının güçlenmesine yardımcı olur. Peynirin içerisinde bulunan kazein isimli bir protein, çürük oluşumunu engeller. Örneğin; çocuğunuza kola gibi asitli bir içeceğin yanında kaşarlı ya da peynirli tost yedirmeniz çok faydalıdır. Aynı zamanda çocuğunuzun öğün aralarında da peynir atıştırmasını sağlayabilirsiniz. Akşam yatmadan önce de çocuğunuza vereceğiniz bir parça peynirin inanılmaz faydası vardır.

Yer fıstığı

İçerdikleri mineraller sebebiyle kuruyemiş tüketimi de çürük oluşumunu engeller. Ülkemizde ucuz ve bol bulunan bir yemiş olan yer fıstığı, özellikle diş çürüklerine karşı etkili bir silahtır. Bir avuç yer fıstığı, hem diş yüzeyinin temizlenmesine hem de tükürük yapılarının güçlenmesine yardımcı olur.

Meyve

Genelde sağlıklı bir diş görüntüsünün yanında hep bir yeşil elma görseli görürsünüz çünkü elma gerçekten dişler için çok faydalı bir meyvedir. Elma, hem ısırırken dişleri temizler hem de diş etlerine masaj etkisi yapar. Çilek de doğal bir diş temizleyicisidir. Kivi de çilekle aynı etkiye sahiptir. Ayrıca içerdikleri birtakım enzimler diş etlerini daha sağlıklı kılar. C vitamini içermeleri nedeniyle de diş etlerinin sağlığına yardımcıdır.

“İçecek” deyip geçmeyin

Bazı içeceklerin de yapısında diş çürümesini engelleyen maddeler vardır. Örneğin, yeşil çay içerisinde bulunan katesin maddesinin antioksidan etkisi, çürük yapan mikroorganizmalar için olumsuz etkiye sahiptir. Aynı şekilde halk arasında dişotu diye bilinen adaçayı da anti bakteriyel etkiye sahiptir. Tabii mineraller içeren içme suyunu da ihmal etmemek lazım. Su, içerken dişlerinizi yıkadığı için çürüğü engellediği gibi içerdiği minerallerle de tükürük yapısını dengeler. Diş fırçasının bulunmadığı yerlerde şekerli bir yiyeceğin ardından bir bardak suyu dişlerinizin arasından geçirerek içmeniz ya da gargara yapmanız önemlidir.

 


Benzer Makaleler: