Giderek artan sayıda bilimsel araştırma kanserde tamamlayıcı tedavide doğal ve bitkisel ürünlerin yararlı olabileceğini gösteriyor.   Yeşil tedavi doğal olan, doğaya saygılı ve insan vücuduyla uyumlu tedavi yaklaşımlarının geneli olarak değerlendiriliyor. Doğal-bitkisel ürünler, beslenme, egzersiz, meditasyon, dua, akupunktur, hipnoz, masaj, müzik tedavisi bunlardan bazıları. …
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Tülay Aktaş ve tıbbi onkoloji uzmanı Doç. Dr. Canfeza Sezgin, bitkisel tedavilerin önemine bir kez daha dikkat çekti. Sezgin, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavilerin yan etkilerinin azaltılmasında, kanser tedavisinin etkinliğini ve hastaların yaşam kalitelerinin arttırılmasında destek olarak tamamlayıcı doğal/bitkisel antikanser tedavilerden faydalanabileceğini belirtti. En büyük destekçi brokoli filizi… Brokoli filizinde bulunan sülforafan isimli doğal bileşiğin, kanser hücrelerinin yanı sıra kanser kök hücrelerini öldürdüğünü ifade eden Doç. Dr. Canfeza Sezgin, “Ayrıca hava kirliliği, sigara içilmesi, hepatit hastalığı, kolesterol yüksekliği gibi durumlarda insanlarda ciddi yararı olduğu bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.
Bu nedenle üzerinde en çok durulan antikanser doğal ürünler arasında gelmektedir” dedi. Sezgin sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğal antioksidan bileşenler (brokoli filizinde, sulforafan; zerdeçalda, curcumin; zenzefildeki, gingerol gibi) bu hasarın azaltılmasında, normal hücrelerin korunmasında yararlıdır ve bu birçok bilimsel araştırmada gösterilmiştir. Günümüzde de saygın bilim insanları tarafından tamamlayıcı ‘Yeşil Tedavi’ konsepti bilimsel araştırmalar neticesinde geliştirilmiş ve uygulanmaktadır.

Benzer Makaleler: