Doç.Dr. Eyüp Külah, diyabet hastalarını diyet Tuz konusunda kesin bir dille uyardı. Külah, diyet tuzların diyabet hastalarını öldürdüğünü belirterek diyabet hastalarının diyet tuzlarını kesinlikle kullanmaması gerektiğini söyledi.

Zonguldak Diyabet Diyaliz ve Kronik Hastalar Derneği tarafından “Diyabet Böbrek Hastalığı Nedir? Nasıl Engellenebilir?” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Doç.Dr. Eyüp Külah, Metin Akpınar’ın durumuna üzüldüğünü söyledi.

Zonguldak Diyabet Diyaliz ve Kronik Hastalar Derneği tarafından her Ay düzenli yapılan konferansın 32.’si düzenlendi. Zonguldak Belediyesi Nikah Salonu’nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Eyüp Külah katıldı. Eyüp Külah, katılımcılara “Diyabet Böbrek Hastalığı Nedir? Nasıl Engellenebilir?” konusunda bilgi verdi.
Dünyada 130 milyon kişinin diyabet hastası olduğunu belirten Külah, hemodiyalize giren hastaların en sık nedeninin diyabet olduğunu belirterek şunları söyledi: “Gece idrara kalkmak, idrarda köpürme, ayakta şişme, görme bozukluğunun gelişmesi, tansiyonun yükselmesi ve kontrolünün zorlaşması, kan şekerinin düşmesi diyabet böbrek hastalığının belirtileridir. Kan şekerinin yükselmesi, Hipertansiyon, obezite, bilinçsiz hasta, dikkatsiz doktor diyabetik böbrek hastalığının risklerindendir. Kilo fazlalığı böbrek fonksiyon bozukluğunu artırır. Aşırı kilo böbreği yiyen sebeplerden biridir. Metin Akpınar’ın durumunu görüyorsunuz. Çok kilo almış. Ben Metin Akpınar’ı gördüğümde çok üzülüyorum.”

Doç. Dr. Eyüp Külah, diyabet hastalarını diyet tuz konusunda kesin bir dille uyardı. Külah, diyet tuzların diyabet hastalarını öldürdüğünü belirterek diyabet hastalarının diyet Tuzları kesinlikle kullanmaması gerektiğini söyledi.

Bir insanın Günde tüketeceği tuz miktarının 6 gram olduğunu anlatan Külah, sözlerine şöyle devam etti: “Biz bu Tuzu en çok ekmekte alıyoruz. Günümüzde büyük marketler ortaya çıktı. Bunların raflarında diyet tuzları var. Bunların üzerinde yazması gereken uyarılar yazmamaktadır. Aslında bunların üzerinde ‘Diyabet ve şeker hastalarının kullanmaması gerekir’ diye yazması lazım. Ama yazmıyor, bu bir hata. Avrupa’da bunların hepsinde yazıyor. Eğer ölmek istiyorsanız bu diyet tuzlarını alıp kullanın. Bunlar diyabet ve şeker hastalarını öldürür. Biz bu diyet tuzların diyabet ve şeker hastaları tarafından kesinlikle kullanılmamasını istiyoruz. ABD’de idam cezalarında, elektrikli Sandalye, iple Asma veya zehirleme kullanılır. O zehirleme ilacında kullanılan Maddelerle bu diyet tuzların yapımında kullanılan maddeler aynı. Bu diyet tuzlarını asla kullanmayın.


Benzer Makaleler: