Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. M. Murat İnal, menopoza girme yaşının ortalama 45-55 olduğunu, 40 yaştan önce menopoza girmenin, “erken menopoz ” olarak tanımlandığını ve sigara içen, hiç doğum yapmamış, yüksek rakımlarda yaşayan kadınların daha erken yaşlarda menapoza girebileceğini belirtti.

Kadın hayatının ortalama olarak üçte biri menopoz döneminde geçtiğini söyleyen Doç.Dr.Murat İnal, ”altı aydan daha uzun süredir adet görmeyen ve hormonal incelemelerinde menapozal değerler tespit edilen kadınlar menapoza girmiş olarak kabul edilir. Gerçekten de menopoz, kadın hayatının yumurtlama fonksiyonlarının sonlandıktan sonraki doğal bir aşamasıdır. Ancak menopozda oluşan bazı değişiklikler kadının hayatını derinden ve öylesine olumsuz etkiler ki bu durum pek çok hastalıkların ortaya çıkmasına ve kadının yaşam kalitesinin azalmasına neden olur. Bu gün menopoz olumsuz etkileri önlenmeye ve tedavi edilmeye çalışılan bir hastalık gibi kabul edilmektedir. Özellikle kadın yumurtalık hormonlarının laboratuar koşullarında üretilip kullanılmaya başlanmasıyla bu kavram daha da ön plana çıkmıştır. Menopozda azalan hormonların yerine konmasıyla menopoza ait olumsuz değişiklikler ve hastalıklar kolaylıkla önlenebilmekte veya en aza indirgenebilmektedir” dedi.

Menapoz sürecinin ani başlayan bir dönem olmadığını belirten Doç.Dr.Murta İnal ”menopoz dönemindeki değişiklikler, kadınlık hormonu olan östrojenin, yumurtlamanın durması sonucu azalmasıdır. 40 yaşından sonra kadınlarda önce yumurtlamanın azalmasına bağlı olarak düzensiz adet kanamaları oluşur. Sonrasında ateş basması, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, sinirlilik, depresyon, unutkanlık, halsizlik, cinsel istekte (libido) azalma, kemik erimesi (osteoporoz), damar sertliği (ateroskleroz) gelişme eğilimi, cinsel organlarda çekilme (atrofi), kuruluk, ağrılı ilişki, idrar kaçırmaya kadar varabilen idrar yollarında atrofi ortaya çıkmaktadır”dedi.

Menopoz Tanı ve Tedavisi

Menopozun olumsuz etkilerinin en aza indirgenmesinin koşulu tanısının en erken aşamada konulup erken tedaviye başlanması olduğunu vurgulayan  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr. Murat İnal ”menopozdaki kayıplar ilk yıllarda en fazladır. Menopoz temel olarak yumurtlamanın durması (doğal) veya yumurtalıkların alınması (cerrahi) veya çalışamayacak kadar hasar görmesine bağlı olarak ortaya çıkar. 40 yaşından sonra 1 yıl süreyle adet görmeyen ve yakınmaları da olan bir kadın başka araştırma yapılmaksızın menopozda kabul edilebilir. Menopoza geçiş döneminde, gebelik ve düzensiz kanamaya neden olabilecek kötü huylu hastalıklar ayırt edilmelidir. Bunun için seyrek adet gören, ateş basması, çarpıntı, terleme ve psikolojik değişiklikleri olan bir kadının kan testlerinde, yumurtalıkları uyaran hormon (FSH, LH) düzeyleri artmışsa tanı daha kesin ve erken konmuş olur ve tedavi de hemen başlanabilir” dedi.


Benzer Makaleler: