Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yüksel Kan,  yaptığı açıklamada, tıbbi ve aromatik bitkilerden doğal yöntemlerle elde edilen yağların, insan sağlığı açısından öneminin Türkiye’de de kabul edilmeye başlandığını söyledi.

Fonksiyonel yağlarla yapılan çalışmalar çok yeni olmasına rağmen, tıbbi ve aromatik özellikleri olan yağlara ilgiyi artırdığını ifade eden Doç. Dr. Kan;

“Dünyada ve ülkemizde sağlıklı yaşamın temel yapısını oluşturan ve sağlıklı kalmak için tüketilmeye başlayan bu fonksiyonel yağların beslenmemizde yerini alması gerekir.” dedi.

Çevre, yanlış beslenme ve stres gibi, yaşam kalitesini etkileyen olumsuz etkenlerin de etkisini azaltmak için, fonksiyonel yağların kullanımının her geçen gün arttığını belirten Kan, şunları kaydetti:

“Özellikle gelişme çağındaki çocukların, zihin fonksiyonları ve kemik gelişiminde; yaşlıların beslenmesinde fonksiyonel yağların, ayrı bir önemi var. Doğal tıbbi ve aromatik katkısı olan bitki yağlarının, endüstriyel olarak üretiminde, araştırma ve geliştirme çalışmaları da hız kazanmıştır. Türkiye’de üretilip tüketiciye sunulma aşamasına gelinen bu yağların, üretim süreçleri ve yağlarda yapılacak kalite kontrolleri önemlidir. Tüketici, tercihini yaparken kullanacağı fonksiyonel yağın, üretim ve kullanım özellikleri hakkında, ürün üzerindeki bilgilere dikkat etmelidir. Özellikle tıbbi ve aromatik özellikli fonksiyonel yağların, ham maddeden mamul ürün oluncaya kadar geçirdiği işlemler, yağın faydalılığını belirleyen önemli faktörlerdir.”
Çörek otu, üzüm çekirdeği, ceviz ve keten tohumu ile nar çekirdeği gibi ürünlerden elde edilen yağların, insan sağlığına çok yönlü katkıları nedeniyle, fonksiyonel yağ özelliklerine sahip olduğu belirtildi.

Kan, fonksiyonel yağların elde edilmesi sürecinde yapılan ısıl işlemler, soğuk pres işlemleri ve ambalajına varıncaya kadar tüm işlemlerin, yağın doğal özelliğiyle uyumlu olması, hangi şartlarda üretildiği bilinmeyen merdiven altı yağların kullanımından kaçınılması gerektiğini söyledi.

Tıbbi özelliği olan yağların, üretim aşamalarında gerekli analiz ve kontrol yapılmadığı takdirde fayda yerine zarar getirebileceğini belirten Kan, “Ülkedeki bitkisel yağların üretiminde, besin kaybı en aza indirilerek sağlık ve kalitenin amaçlandığı günümüzde, yüksek niteliklere sahip fonksiyonel yağların üretimi endüstriyel olarak da arttırılmalıdır.” dedi.


Benzer Makaleler: