Gözleri kaşımak ya da ovalamak görme bozukluğuna yol açarken; sık sık göz kaşıma isteği ise alerjik hastalıkların belirtisi olabilir.

Doruk Sağlık Grubu Göz Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Tamer, göz kaşımanın gün içerinde normal bir davranış olarak görüldüğünü ancak bu davranışın sonucunda görme bozukluklarıyla karşı karşıya kalınabildiğini söyledi. Tamer, diğer faktörle birlikte göz kaşımanın netlik bozukluğu, astigmatizma ya da uzağı görmekte zorluğa neden olan “keratokonüs hastalığı”nın oluşumuna neden olabileceğini vurguladı.

Tamer; fiziksel olarak göz kaşıma davranışının göz dokularında zedelenmeye neden olması dışında ellerdeki mikropların gözlere bulaşma riskinin de göz önünde bulundurulmasını istedi.

Doruk Sağlık Grubu Göz Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Tamer, sürekli bir kaşınma isteği duyulduğunda mutlaka bir doktora başvurulması gerektiğini belirtti. Tamer, “Kaşınma hissinin sebebi alerjiler olabilir. Göz kaşınması, sulanması ya da göz kızarıklığı şeklinde kendini gösteren “Alerjik konjonktivit” hastalığı çok sık görülen bir hastalıktır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen bir doktora başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır” dedi.


Benzer Makaleler: