Sağlıklı ve fit bir vücut için su gerekiyor. Üstelik bu kez içmek için değil. Suyun vücudunuza uyguladığı baskıyı kullanarak kolayca incelebilir, kemik ağrılarınızdan da kurtulabilirsiniz.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elçin Aykutoğlu, su içi egzersizleri şöyle anlatıyor:

Su içinde yürüme: Öne-arkaya-yanlara yürüyüş yapılır. Bacakları karına çekerek yüksek adımla yürüyüş yapılır. Kollar ve bacaklar çapraz yapılarak ve öne arkaya açılarak yürüyüş yapılır. Su içinde dik durabilmek için özel bel kemeri kullanılır, hafif geriye eğilinir, baş dik, çene yukarıda, omuzlar kalçaların tam üstünde, karın sıkı (ancak nefes tutulmaz) ve kalçalar sıkı tutulur.

Su içinde bisiklet çevirme: Havuzun köşesine yaslanılır ve yarı yatay pozisyonda su içinde bisiklet çevrilir.

Su içinde oturma: Sandalyede oturuyormuş gibi oturulur ve diz bükülüp topuk kalçaya doğru çekilir.

Eklemler için: Kolları çalıştırmak için su omuz seviyesinde, bacakları çalıştırmak içinse gövde seviyesinde olmalı.

Omuz için: Omuzlar su içinde sırayla öne- arkaya- yana kaldırılır, içe ve dışa döndürülür.

Dirsek için: Dirsekler su için açılıp kapatılır, itilip çekilir.

Kalça için: Elle havuz kenarından destek alınarak su içinde ayakta durulur. Kalçalar sırayla öne- arkaya- yana kaldırılır, içe ve dışa döndürülür. Havuzun köşesine yaslanılıp su içinde bisiklet çevrilir.

Diz için: Elle havuz kenarından destek alınarak su içinde ayakta durulur. Su içinde mini çömelme yapılır. Sonra diz bükülür ve topuk kalça arkasına yaklaştırılır.

Ayak bileği için: Elle havuz kenarından destek alınarak su içinde ayakta durulur. Sırayla topuk üstünde ve parmak ucunda durulur ve ayak bilekleri döndürülür.

Karın ve gövde için: Sırt arkasındaki kasları güçlendirmek için yüzüstü yüzülür. Su içinde ayakta durulurken karın kasları kasılı tutulur ve bırakılır. Bu sırada nefes tutulmaz. Aynı egzersiz kol ve bacak hareketleriyle birleştirilir.


Benzer Makaleler: