İSTANBUL – Uzun açlık süresi ve yüksek hava sıcaklığı nedeniyle herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmamak için spor yapanların dikkatli olması gerektiğini belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elçin Aykutoğlu, “Oruçlu olunan dönemde yaşanan kayıplar hemen yerine konamıyor bu da vücudu zayıf bırakıyor” dedi ve spor için günün serin saatlerini tercih edilmesini tavisye etti.

Dr. Elçin Aykutoğlu, oruçlu kişilere öncelikle spor esnasında hissedilen fiziksel ve ruhsal yorgunluğun nedenlerinin bulunmasını önerdi. Enerji depolarının orucun ilerleyen saatlerinde zayıfladığını ve sıcak havalarda yapılan aktiviteler sonucu aşırı terleme ile vücut sıvı dengesinin bozulmasının spor açısından en önemli sorunlardan biri olduğunu söyleyen Dr. Aykutoğlu, buna değişen yemek ve uyku düzeninin de eklendiğini dile getirdi.

Ek sağlık sorunları olmayan bireyler için Ramazan süresince yapılan sporun bir sakınca yaratmadığını söyleyen Dr. Aykutoğlu, bu dönemde hangi spor dalıyla uğraşılırsa uğraşılsın ciddi mineral ve su kayıpları yaşanacağını bildirdi.


Benzer Makaleler: