Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Kerime Çıtakoğlu, boyun ağrısı olanların özellikle masa başında çalışıyorlarsa ya da uzun süreler araba kullanıyorlarsa kısa aralar verip, ayağa kalkıp, yürüme ve germe egzersizleri yapması gerektiğini söyledi. Boyun ağrıları çok sık rastlanılan yakınmalardan birisi. Neredeyse her üç kişiden birinde görülüyor.

Boyun ağrılarının bazı olaylarda yalnızca ensede olabileceğini, bazı olgularda ise enseden başa, sırta, kollara ve göğüse doğru yayılabileceğini dile getiren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Kerime Çıtakoğlu, “Kola ve ele yayılan ağrılar ve uyuşmalar, ellerde güçsüzlük hissi gibi yakınmalar olabilir. Bu durum da kişinin günlük yaşamını etkileyip yaşam kalitesinin bozulmasına yol açar” dedi.

Boynumuzun 7 omur (vertebra) aralarında invertebral diskler, kaslar ve bağlarla desteklenen bir yapıda olduğunu dile getiren Çıtakoğlu, boyun ağrılarının mekanik yani tas iskelet sistemi kaynaklı olanlar, Enflamatuar, enfeksiyöz (iltihabi) ve tümoral hastalıkların boyun omurlarını tutmasından kaynaklı olanlar ve boyun bölgesi dışındaki patolojilerin yansıdığı durumlar olmak üzere 3 ana kategoriye ayrıldığını söyleyen Çıtakoğlu şöyle devam etti: “Kas iskelet sistemi kaynaklı ağrıda, boyunda spazm ve ağrı kaynağı olan tetik noktalar mevcuttur. Günlük yaşamda yaptığımız hatalı duruş ve davranışlar, tekrarlayan stresler, travmalar ağrılara neden olur. Örneğin uzun süre baş öne eğik veya yukarı kalkık pozisyonda çalışmak, başı eğikken sağa-sola döndürmek, yüksek yastıkla yatmak, ağır yük taşımak, yükü iki tarafa dengelemeden taşımak. Ayrıca kaza, aşırı sarsıntı gibi travmalar boyun omurları ve bağlarda zedelenmelere yol açabilir. Örneğin başlıksız koltuklu arabalarda yaşanan kazalarda, çarpışan araba ve balerin gibi bazı eğlence aletlerinde merkez kaç kuvvetine karşı koyarken boyun bölgesinde ciddi hasarlanmalar olabilir. Özellikle belli yaşların üstündekiler bu durumdan oldukça etkilenir.

Genç bireylerde daha çok boyun fıtığı görülürken yaşlı bireyler dejeneratif disk hastalığına eğilimlidir. Diskler boyun omurları arasından çıkarak omur ilik kanalına doğru bası yaparak sinir köklerini sıkıştırabilir. Bu olgularda kola ve ele yayılan ağrı, ileri olgularda el ve kolda güçsüzlük şeklinde görülebilir. Disk dejenerasyonu ileri yaşlarda daha çok görülmekle beraber yaşam tarzı, genetik faktörler, sigara, beslenme ve fiziksel aktivite ile de çok ilgilidir.”

GERME EGZERSİZLERİ

Boyun ağrısı olanların özellikle masa başında çalışıyorlarsa ya da uzun süreler araba kullanıyorlarsa kısa aralar verip, ayağa kalkıp, yürüme ve germe egzersizleri yapması gerektiğini vurgulayan Çıtakoğlu dikkat edilmesi gereken diğer durumları şöyle sıraladı: - Çalışma masası, sandalyenizi ve bilgisayarınızı ayarlayın. Otururken dizler ve kalçalar dik açı yapacak şekilde, bel-sırt destekli oturmalı ve baş fazla öne eğik olmamalıdır. – Kalın ve yüksek ya da aşırı alçak yastıkta yatmayın. – TV seyrederken uyuyup kalmayın. – Stresten kaçının. – Germe ve güçlendirme egzersizleri yapın.

SIRT AĞRILARI

Çok sık karşılaştıkları bir rahatsızlığında da sırt ağrıları olduğunu belirten Çıtakoğlu, araştırmalara göre her 5 kişiden birinin sırt ağrısı çektiğini söyledi. Sırt ağrılarının sırt omurları ve çevresindeki bağ ve kas yapılarından kaynaklanabildiği gibi yansıyan ağrılar da olabileceğini dile getiren Çıtakoğlu, “Yansıyan ağrı deyince diğer organlardaki patolojilerden örneğin akciğer, mide, pankreas, safra kesesi gibi iç organlardan kaynaklanabilir. çok önemli bir sırt ağrısı nedeni de osteoprozdur” diye konuştu.

TEDAVİLERDE EGZERSİZ ÖNEMLİ

Çıtakoğlu boyun ve sırt ağrısı tedavilerine ilişkin şunları söyledi: “Boyun ve sırt ağrılarının tedavisi nedene yönelik olmalıdır. Omurga, disk, kas ve diğer yumuşak dokulardan kaynaklanıyorsa ilaç, Fizik tedavi, ağrı kesici, kasları uyarıcı akımlar, yüzeysel ve derin ısıtıcılar, traksiyoniboyunluk uygulanır. Tekrarını önlemenin yolu doğru postür ve hareketler ve egzersiz programlarıdır. Osteoporoza bağlı ağrılarda mutlaka Osteoporoz tedavisi uygulanmalıdır. Diğer organ rahatsızlıklarından kaynaklanan ağrılar ise uzman hekimlerce ele alınmalıdır.”


Benzer Makaleler: