Her 100 kişiden, 80’i hayatının bir döneminde mutlaka bel ağrısı yaşıyor.

Hareketsizlik ve egzersize ayrılan sürenin kısalması ya da tamamen  ortadan kalkması bu şikayetleri artırıyor. Rahatsızlıklar tedavi edilmez  ve yapılan yanlışlara devam edilirse, kişi bel fıtığı olabiliyor. Oysa  sorun bu aşamaya gelmeden basit önlemler alarak bel ağrısından uzak,  rahat bir yaşam sürmek mümkün. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. M. Kağan Tun,  yaşlanma ile birlikte omurgadaki disklerin de yıprandığını, omurların  arasındaki sıvının azaldığını, bunun da bel fıtığı riskini artırdığını  belirterek, “Hastalık özellikle 30-40 yaşından sonra ortaya çıkıyor. Ama  20-25 yaşında hastalarımız da var. Özellikle küçük yaşlardan itibaren  ağır eşya, yük kaldıranlar omurgasını yaşlandırıyor” diyor. Belde oluşan  sorunlar vücudun tüm bölümlerini etkilediği için yaşam kalitesini  düşürüyor. Omurganın etrafını saran kas yapısı belden başlayıp sırtın  iki yanından yukarıya devam ediyor ve ensede toplanıyor. Belde meydana  gelen bir sıkıntı, tüm bu bölgede kasılmalara yol açıyor. Doç. Dr. M.  Kağan Tun, beli koruyacak önerilerini 10 başlıkta topladı.
EŞYA KALDIRIRKEN DİZİNİZİ BÜKÜN Yanlış pozisyonda yük kaldırmak belde rahatsızlığa neden olan  hatalı davranışların başında geliyor. Yerden bir eşya alacağınız zaman,  dizlerinizi bükerek yere çömelin ve eşyayı bu pozisyonda kaldırın.
BELİNİZİ DÖNDÜRMEYİN Özellikle arabada, arkaya dönüp oradan bir şey almak bel ağrısına neden  olabiliyor. Omurganın dönerek hareket etmesine yol açan bu tip tehlikeli  ve ani davranışlardan kaçının.
KİLO VERİN Kilo almak özellikle bel bölgesindeki diskleri zorluyor. Bütün  vücudun ağırlığı bel bölgesindeki omurlara biniyor ve yük oradan  bacaklara doğru dağılıyor. Eğer kişi kilo alırsa omurgaya binen yük  artıyor. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için sağlıklı beslenin ve  düzenli egzersiz yapın.
YÜKSEĞE UZANMAYIN Bel ağrısına yol açan davranışlardan biri de yükseğe uzanmak ve  yukarıdaki bir yükü almakla gerçekleşiyor. Başınızdan yükseğe uzanmayın,  yüksekteki bir yerden ağırlık almayın.
EGZERSİZ YAPIN Bel çevresindeki kasların güçlendirilmesi için egzersiz yapın.  Düz koşu ve yüzme en çok önerilen sporlar arasında yer alıyor.  Basketbol, futbol gibi mücadele içeren ya da halter gibi ağırlık  kaldırılan sporlar ise bel ağrısı şikayeti olanlara önerilmiyor.
HAREKETSİZ KALMAYIN Bilgisayar başında yarım saat oturuyorsanız, beş dakika kalkıp  dolaşın. Bu öneri masa başında çalışanlar için de geçerli. Oturulan her  yarım saatte bir pozisyon değiştirmek ve kalkıp dolaşmak, ağrılardan  korunmada önem taşıyor.
DESTEK KULLANIN Çalıştığınız koltukta ya da sürücü koltuğunda mutlaka beli  destekleyecek bir yastık bulundurun. Çalışırken olduğu gibi, otomobil  ku
llanırken de oturma pozisyonu önem taşıyor. Geriye doğru çok  yaslanmayın ve direksiyona daha yakın durarak araba kullanın.
YATARAK KİTAP OKUMAYIN Yatar pozisyonda kitap okumak bel ağrısına yol açıyor. Öne  doğru eğildiğiniz için omurganın duruşu değişiyor. Aynı şekilde yatakta  dizüstü bilgisayarıyla da çalışmayın.
  YATAK SEÇİMİNE ÖNEM VERİN Yatakların ne sert ne de çok yumuşak olması gerekiyor.  Ortopedik özellikli yataklar bel sağlığını koruyor. Yatma pozisyonunda  ise bir kısıtlama bulunmuyor. En rahat ettiğiniz pozisyonda uyuyun.
RAHAT AYAKKABI GİYİN Özellikle kadınlar için uzun saatler yüksek topuklu ayakkabı  giymek sakıncalı olabiliyor. Çünkü bütün omurganın dengesi ve ağırlık  merkezi değişiyor. Tüm ağırlık bele yükleniyor. Bu yüzden işe giderken  spor ayakkabı, işte ise iş ayakkabısı giymeye çalışın.

Benzer Makaleler: