İlik Nakli Vericiyi Etkilemiyor!

Akdeniz Üniversitesi (A.Ü.) Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Akif Yeşilipek, Türkiye’de kayıtlı 2 bin 500 talasemi hastası bulunduğunu, bu hastaların büyük kısmının kemik iliği nakline aday olduğunu söyledi. Türkiye’nin ilik naklinde komşu ülkelerin başarısını yakalayamadığını ifade eden Prof. Dr. Yeşilipek, “Türkiye’de yaklaşık 20 yıl içinde ilik nakli yapılmış sadece 80 hasta var. Bu rakam İtalya’da bin 500… Türkiye’deki 80 nakilin 30’u Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapıldı” diye konuştu.
Hasta ailesi bilgilenmeli
İlik nakli sayısının az olmasında teknik olanakların yanı sıra hasta ailelerinin bilgisinin de önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. M. Akif Yeşilipek, “Ailelerin en fazla merak ettiği konu, ilik alımının vericide sorun yaratıp yaratmayacağı… Bu konuda yüzde 100 garanti veremeyiz, ama örneklerini görüyoruz. Vericilerde herhangi bir sorun olmayacağını ifade ediyoruz. Maalesef bu konuda tüm hekimler üzerlerine düşen görevi tam olarak yapmıyorlar. Hatta olumsuz konuşanlar, (İlik nakli yaptırmayın, verici de hasta olur) diyenler var. Bunlar aileleri tedirgin ediyor. İlik her gün yenilenen bir doku. İlik hücreleri toplanıp verildikten sonra vücut onun yerine yapıyor. Halbuki insanın üçüncü bir böbreği yok. Yani ilik nakli, böbrek naklinden daha büyük bir risk taşımıyor” dedi.
Yurt dışında milyonlarca kemik iliği bulunuyor
Yurtdışındaki kemik iliği bankalarında milyonlarca ilik bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. M. Akif Yeşilipek, Türkiye’deki kemik iliği bankalarının istenen düzeye gelmemesinden yakındı. Türkiye’de kemik iliği bankası kurulması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Yeşilipek, “Şu anda Türkiye’de sadece tam uyumlu kardeş, anne- baba ve akrabalardan kemik iliği alınıyor. Türkiye’deki kemik iliği bankalarından şu ana kadar 2 ya da 3 yetişkin hastaya ilik nakli yapıldı. Çocuk hastaya hiç yapılmadı. Türkiye’de akraba dışında kemik iliği bankalarından verici bularak ilik nakli yapılan hasta yok” diye konuştu.
Akrabalar vermeli
Akraba olmayan bir kişinin dokularının uyum sağlama şansının 30 binde bir olduğunu ifade eden M. Akif Yeşilipek, bu yüzdenin kardeşten kardeşe de yüzde 25 olduğunu kaydetti. Kardeş sayısının yüksek oluşunun ilik nakli şansının yükselmesi için yeterli olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Yeşilipek, “6 kardeşi olup dokuları hiç uymayan bir hastamız vardı. (3 kez tutmadı, 4’üncü çocukta tutar) gibi bir durum söz konusu değil. Her kardeşte yüzde 25’lik geçerlidir” dedi.

Ömrün Süresi Belirlenebilecek
Bilimadamları, kemik iliğindeki kök hücreleri sayesinde kişinin yaşam süresini tahmin edebileceklerini açıkladılar. Vücudun bir çok yerinde bulunan kök hücrelerin, kemik iliğinde de var olduğunu belirten uzmanlar kök hücrelerin, vücudun gereksinimi olan dokuların oluşmasında yeni olhücreler için önemli bir kaynak duğunu belirtti.

Kemik iliğinden yaşam süresinin belirlenebileceğini belirten uzmanlar, DNA’lardaki tahribatı yok eden kök hücrelerin yenilenebileceğini ve böylece yaşam süresini daha iyi belirleyebileceklerini açıkladılar.


Benzer Makaleler: