Mehmet Öz şeker hastalığı ve beslenmenin hastalığının tetiklenmemesi için oldukça önemli olduğunu ve şeker hastalığında beslenme ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Günümüz şartlarında şeker hastalığının tedavisi oldukça ileri aşamadadır. Şeker hastalığının tedavisinin olumlu sonuçlar verebilmesinin en temel kuralı şeker hastasının ve hasta yakınlarının bilinçlendirilmesinden geçmektedir. Şeker hastalığı geneli itibarı ile bir ömür sürmektedir hastalığa önem ve gerekli şekilde beslenilmemesi halinde şeker hastalığı ileri derecelere varabilmektedir. Dr. Mehmet Öz şeker hastalığın da beslenmenin en önemli kural olduğunu ve beslenmeyi spor gibi egzersizlerle tamamlamanız hastalığın en alt seviyeye indirilmesine yardımcı olacaktır.

Dr. Mehmet Öz  şeker hastalığı ve beslenme ; şeker hastalığında hastalarda hararetin hakim olduğundan alınan ilaçların vücudunuzu soğutucu ve nemlendirici özelliği olmalıdır. Şeker hastaları özellikle marul türü sebzeler, meyveler ve idrar söktürücü olmayan besinlerden uzak durmalıdır. Sığır ve koyun yoğurdunun ekşi suyu şeker hastalarına oldukça faydalıdır. Ekmeklerden arpa ekmeği yenilmesi uygundur. Bunun yanı sıra yulaf çorbası, sirkeli yahni, etli çorba, et suyu, tavuk ve piliç etleri, ekşi meyveler, dana eti, ekşili yemekler, yağsız sığır eti, taze balık ve su eklenip kaynatılmış sütte şeker hastaları için faydalı ve yararlıdır.

 


Benzer Makaleler: