Yaşı 50’nin üstünde olan erkeklerin korkulu rüyası prostat hastalığı, ilerleyen yaş ile beraber prostat bezinin büyümesinden kaynaklanıyor. Vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı olarak prostat bezinin büyüyerek idrar kanalını sıkıştırması sonucu idrar şikâyetleriyle kendini belli ediyor.

Op.Dr. Zafer Akar

Üroloji Uzmanı

50 yaşın üstündeki erkeklerde geceleri sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, ağrı ve acı  duyma, idrarda kan görme, boşalmada ağrı ve menide kan ile sırt ve belde sürekli ağrı gibi şikayetler görülebilir. Prostat büyümesi kendini özellikle idrar sorunlarıyla belli eder. Bu yüzden 50 yaşından üstündeki erkekler idrarını yakın takibe almalıdır. Saydığım şikâyetleri yaşıyorlarsa mutlaka bir üroloji doktoruyla görüşmelidirler.

Yılda En Az Bir Kere Kontrole Gidin

Yılda en az 1 kere kanda PSA testi ve prostat muayenesi gerekirse ultrasonla muayene prostat kanserinde erken tanıyı sağlar. Böylece çok kolaylıkla müdahale edilip, hastanın hayatını kolaylaştırır. Erkeklerin ileri yaşlarda prostat sorunlarıyla uğraşmalarına gerek kalmaz.

Tedavi Yöntemleri

Tedavi için ilaçla tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri vardır, ilaç tedavisi büyümeyi tamamen ortadan kaldırmaz, prostatı gevşeterek idrar kanalını rahatlatır. İlaç tedavisinin başarısız veya faydalı olamayacağının düşünüldüğü kişilerde cerrahi tedaviler uygunır. Bunun için açık ve endoskopik- lazer cerrahi yöntemlerimiz mevcuttur.

Hastalar  Red Light Laser Yöntemini Tercih Ediyor

Tedavi yöntemleri arasında red light lazer cerrahisinin de olduğuna dikkat çekiliyor,lazer yöntemiyle kapalı olarak prostata ulaştıklarını ve lazer enerjisi kullanılarak etkili ve hızlı bir şekilde prostat buharlaştırılıyor. Yöntem derin dokuları etkilemediği için güvenli bir yöntemdir.  Her büyüklükteki prostata uygulanabilen ve kanama olmayan bir metod olması sebebiyle Redlight lazerle prostatın buharlaştırılması işlemi, operasyonun süresini ve hastanede kalış süresini kısaltıyor, hastalar ameliyat sonrası sertleşme ve idrar kaçırma problemleri yaşamıyor. Bu yöntemle yapılan operasyonlar, prostat büyümesi nedeniyle yapılacak cerrahi işlemlerden en az risk taşıyan ameliyat olarak kabul ediliyor.

Tedavi Edilmezse Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Hastalığın tedavi edilmeme durumlarında idrarın tam boşaltılamamasına bağlı olarak idrar yolu enfeksiyonu gelişebilir ve mesanede taş oluşabilir. İdrar yolu tam olarak tıkanırsa idrar yapamama durumu oluşabilir. Bu problemler uzun süre devam ederse böbrek yetmezliği gelişebilir. Prostattan kanama olabilir


Benzer Makaleler: