Yeşil mercimek kolesterol ilacı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilgin Timuralp, baklagillerin ve özellikle yeşil mercimeğin tohumlarının kabuklarında bulunan liflerin kanda erimesi ve bu şekilde kana karışması ile, kandaki zararlı yağların atılabileceği konusunda, yaptıkları uygulamalı araştırmanın çok iyi sonuçlar verdiğini belirterek, “İleride bu konuda daha ayrıntılı ve bilimsel çalışmalarımız olacaktır” dedi.
Kanda zararlı yağların bulunmasının damar sertliğini ve bu damar sertliği sonunda da beyin damarlarının tıkanması sonucu felce, kalp damarlarının tıkanması sonucu kalp krizlerine yol açtığını belirten Prof. Dr. Timuralp, “Bunların önlenmesi için kandaki aşırı kolestrol miktarının düşürülmesi lazım. Bu durumun önlenmesi için margarinleri ve hayvani yağları kullanmıyoruz. Ancak bunlar çoğu zaman yeterli olmuyor. Dışarıdan yağ alınmadığı halde, vücudun kendisi yağ üreterek… zararlı yağ miktarında artmalara sebep oluyor. Dolayısı ile ilaç kullanma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Ancak bütün dünyada kullanılan bu ilaçlar hem çok pahalı, hem de karaciğer bozukluğu, adele erimesi, sarılık ve mide bozukluğu gibi zararlı yan etkileri var” diye konuştu.
Prof. Dr. Bilgin Timuralp, Osmangazi Üniversitesi bünyesinde kolesterol ile ilgili yaptıkları uygulamalı çalışmayı da şöyle anlattı: “Üniversitede, 1.5 ay süre ile hastane personelimizin yeşil mercimek yemelerini sağladık. 50’ye yakın personelin önce kanlarındaki yağ miktarlarını ölçtük. Daha sonra günlük yemeklerinin yanında bir miktar yeşil mercimek salatası almalarını sağladık. 1.5 ay sonunda, her gün düzenli olarak yeşil mercimek yenmesinin ardından, kişilerin kanlarındaki yağ miktarlarında önemli oranlarda düşüşler gözledik. Biliyoruz ki, kandaki kolesterol miktarını yüzde 10 azaltırsak, kişilerde kalp krizi riskini yüzde 20 oranında azaltmış oluruz. Bizim çalışmamızda ise 210-220 olan kolesterol miktarı, 190’lara inmiştir. Yani yüzde 20’lik bir azalma sağlamış olduk. Demek ki böyle devam ederse yüzde 40’lık bir kalp krizi azalmasını gerçekleştirmiş olacağız. İleride çalışmalarımızı daha geniş kitleler üzerinde tatbik edip, bilimsel açıklamalarda bulunma imkanımız olacaktır. Ancak bu bilgiler ışığında bile, yeşil mercimek kullanımını teşvik etmek son derece faydalı olacaktır.”

Benzer Makaleler: