Bu Hastalığa Dikkat!
Her yaşta yaşanabilecek ciddi sağlık problemi olan menenjit, kalıcı sakatlık ve ölümlere neden olabiliyor.
Beyin zarlarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan menenjit hastalığı, kalıcı sakatlıklara hatta ölümlere neden olabiliyor. Hastalık, birçok belirtiyle ortaya çıkabiliyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Çukurova Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alhan, “Menenjitin ilk bulgusu ateş, yüksek ateş, kusma bulantı ondan sonra da havale dediğimiz konvizyonlar ondan sonra şuur bozukluğu geliyor” dedi.

Mikrobik nedenlerle ortaya çıkan rahatsızlık, bağışıklık sistemi zayıf olduğu çocukluk döneminde sıkça görülür. Çocukların aşılanarak koruma altına alınması hastalık riskini büyük oranda ortadan kaldırıyor.

Menenjit bakterisi yetişkinleri de tehdit edebiliyor.

Prof. Dr. Alhan, “Diyabeti varsa, alkolizmi varsa, kendine iyi bakmıyorsa en ufak bir bakteride bunda ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Çok hızlı ilerler. Yani öyle ki acile gelen bir hastayı servise çıkana kadar kaybedebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Kışın Risk Artıyor
Menenjit, bakterilerin kolay yayılabildiği kış aylarında daha çok görülüyor.

Hastalığa karşı hijyen başta olmak üzere bazı noktalara dikkat etmek oldukça önemli.

Prof. Dr. Emre Alhan, bu konuda şunları söyledi:
“Spor yapıyorsanız, sigara içmiyorsanız, alkol tüketmiyorsanız tabii ki enfeksiyonist sistem rahat geçecek ama bunun aksi olursa bu sefer mikrop kazanacak, enfeksiyon hastalığı çok kolay yayılabilecek, ilerleyecek, hayata mal olacak, yaşama mal olacak.”

Özellikle ateşle beraber vücutta kanama tarzı döküntüler olduğunda mutlaka hekime gidilmesi gerekiyor.


Benzer Makaleler: