Bu belirtilere dikkat! 10 kadından 1′inde var! Düzenli muayene ile kadın hastalıklarından korunun Yağlı yemeklerden sonra şiddetlenen ağrı neyin belirtisi? Obezite, safra kesesi taşına neden oluyor Medipol Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Taşçı safra kesesi taşının kadınlarda daha sık görüldüğünü açıkladı.

Prof. Dr. Taşçı yaptığı açıklamada: “Genellikle sarışın veya kumral tenli, çok doğum yapmış, kilolu kadınlarda safra kesesi taşıyla sık karşılaşıyoruz” dedi.

Taşçı, safra kesesinin, karaciğerden atılan toksik maddeleri bağırsak yoluyla vücuttan uzaklaştırdığını ve yağ sindiriminde önemli görevler yaptığını da bildirdi.

“Ölüme neden olabilir”

Safra kesesi taşlarının “safra koliği” ile ortaya çıkabildiğine dikkati çeken Taşçı, genellikle yemeklerden sonra, karnın sağ üst bölümünde, 15 ila 30 dakika süren ve kendiliğinden gerileyen ağrılar oluştuğunu anlattı.

Taşçı, safra kesesi rahatsızlığı bulunanların aşırı yağlı ve yüksek kalorili yiyecekler tüketmemesi gerektiğini belirtti.

Safra kesesi rahatsızlıkları tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Bu konuda karşılaşılan en büyük problem, safra kanalı ile bağırsağa açılan pankreas kanalının tıkanması sonucu pankreatit (iltihap) oluşmasını oluyor.

Taşçı: “Pankreatit, hafif bir karın ağrısı ile geçirilen bir rahatsızlıktan, uzun süre yoğun bakım şartlarında tedavi gerektiren ve ölüme kadar giden geniş bir perspektifte hastalıklara neden olabilir. Safra problemi yaşayanlar mutlaka uzman hekim kontrolünden geçmelidir.” diyerek hastalığın ciddiyetine dikkat çekti.


Benzer Makaleler: