Obezite astıma yakalanma riskini artırıyor.   Obezlerde astım hastalığının daha fazla görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu; şişman kişilerde görülen astımın tedavi sürecinin de güç olduğuna dikkat çekiyor. Nuhoğlu, astım ve obezite arasında çarpıcı bir ilişki olduğuna değinerek, bilim insanları tarafından bu ilişkinin 1990´larda fark edildiğini, fazla kilolu veya obez olan kişilerin astım için büyük bir risk oluşturduğunun önemle altını çiziyor.
Prof. Dr. Nuhoğlu, obezite ve astım arasındaki bağın, alerji üzerinden gelişmediğine değinerek, genetik bir risk taşımayan, ailesinde hiç alerji olmayan birçok obez kişide beklenmedik bir şekilde astım gelişebildiğine vurgu yapıyor. Nuhoğlu, obezitenin, astım ilaçlarına verilen cevabı geciktirdiğini ve tedavinin yavaşlamasına, atakların daha sık görülmesine, zor ve uzun bir sürede iyileşmeye sebep olduğunun altını çizerek, obez olan hastalarda tedavi güçlüğü oluştuğuna dikkat çekiyor. Astım ile obezite arasındaki neden sonuç ilişkisini de değerlendiren Prof. Dr. Nuhoğlu, obez olan astım hastalarında alerji dışı nedenlerin ön planda bulunduğunu, özellikle reflü hastalığının bu durumdan sorumlu olduğuna değiniyor.
Nuhoğlu; reflünün obezlerde çok sık görüldüğüne dikkat çekerek, bu durumun astım hastalığının ağırlığını artıran bir rahatsızlık olduğunu vurguluyor. Nuhoğlu; ayrıca, mide asidinin reflü yüzünden yemek borusundan solunum sistemine kaçtığını ve bu durumun bronşit ve sinüzite zemin hazırladığını da sözlerine ekliyor.
Obezite ve reflü gelişimine yol açan ve mide asit salgısını arttıran kafein içeriği yüksek kakao, kola, çay, kahve gibi içeceklerden, çikolata, kakaolu gıda ve yağda kızartılmış yiyeceklerden uzak durmak gerektiğine de değiniyor.

Benzer Makaleler: