Hepatit B ve Hepatit C karaciğeri vuruyor.

Ülkemizde sadece Hepatit B ve Hepatit C hastalığı nedeniyle ortalama bir milyondan fazla kronik karaciğer yetmezliği hastası. Hepatit B ve Hepatit C, karaciğeri harap ederek birçok fonksiyonunu bozuyor. Oysa karaciğer, kandaki birçok kimyasal maddeyi düzenleyen, atık maddelerin taşınmasına yardımcı olan ve yaşam için gerekli çok sayıda maddeyi sentezleyen bir organ.

Bu görevlerden birini yerine getirmediğinde vücut ciddi sinyaller vermeye başlıyor. Kimi hastalarda zaman içinde ilerleyen ve artan sorunlar yaşanırken kiminde ise ani karaciğer yetmezlikleri ortaya çıkıyor. İlaç tedavisine rağmen kontrol edilemeyen ve siroz gelişen hastalarda tek çözüm yolu karaciğer nakli oluyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu kronik karaciğer yetmezliğine yol açan nedenler ve karaciğer nakli hakkında bilgi verdi.
BELİRTİLERE DİKKAT EDİN!

Karaciğer hastalıklarında pek çok belirti bulunduğunu belirten Prof. Dr. Emiroğlu, şunları ifade etti:” En sık görülen belirtiler; iştahsızlık ve halsizlik. Ayrıca derideki değişiklikler de bir başka bulgu. Deride gözlemlenen değişikliklerden bazıları; kaşıntı, gözkapakları çevresindeki hafif kabarık sarı lekeler, genellikle vücudun üst yarısında görülen ince damar ‘yıldızları’ ya da bir merkezden yayılan küçük damar genişlemeleri.

Ayrıca dolaşım bozukluğu, tansiyon düşüklüğü ve cinsel işlev bozuklukları karaciğer hastalıklarının belirtileri arasında sayılıyor. Karaciğer hastalıklarının safra tıkanmasına bağlı olmayan türlerinde sık görülmese de deride ve gözlerde sarılık ya da ciltte hafif sarılık ortaya çıkabiliyor. Ancak siroz hastalarında karın ağrıları görülebiliyor. Bunun da nedeni, karında asit birikimine bağlı şişlik ve sıvının iltihaplanması.

Hastalık ileri evreye geldiğinde pek çok belirtinin yanı sıra kişilik ve davranış değişikleri görülebiliyor. Kilo kaybı, idrar miktarında azalma, aşırı halsizlik yaşanmasıyla hasta komaya girme noktasına geliyor. Bu durumda en çok korkulan durum, genellikle son derece geç belirti veren karaciğer kanserinin gelişmesi oluyor.”

KARACİĞER NAKLİNE GÖTÜREN 3 NEDEN

Kronik karaciğer yetmezliğinde, tek çözümün nakil olduğunu söyleyen Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, akut ve kronik karaciğer iflasında ve karaciğer içinde tümör gelişti ise zaman geçirmeden nakil sürecinin başlaması gerektiğini belirterek, bu hastalıklar hakkında bilgi verdi: “Siroz; Hepatit sonrasında gelişen karaciğer sirozu karaciğer nakline götüren en önemli nedenlerden biri. Bu hastalık, daha çok genç hastalarda görülüyor. Bunun dışında alkol tüketimi, yağlanma bazı safra yolu hastalıkları, ve bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklar nedeniyle de karaciğerde siroz gelişebiliyor.”
Bir diğer nedenin akut karaciğer iflası olduğunu belirten Emiroğlu, şöyle devam etti: “Daha önce herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerde görülen akut karaciğer iflasının pek çok nedeni var: Hepatit A, Hepatit B ve bağışıklık sisteminin bozuk çalışması sonucu gelişen Hepatitin akut biçimde gelişmesi. İmmünosüpresif terapi ve kemoterapiden kaynaklanan ve ani karaciğer yetmezliğine sebep olanı herpes ve adenovirüsler. Bu tedaviler, bazı hastalarda bağışıklık sistemini virüslere karşı daha hassaslaştırabiliyor.

Parasetamol içeren ilaçların bazen normal dozda bazen başka bir ilaçla birlikte kullanılmasından kaynaklandığı gibi, yüksek oranda alkolle birlikte veya rejimdeyken alınmasından kaynaklanan zehirlenme. Çeşitli ilaçlara olan alerjik durumlar. Bazı bitkiler, mantarlar ya da eritici maddeden dolayı oluşan zehirlenmeler. Wilson hastalığı (karaciğerde fazla bakır birikimi). Hamilelik sırasında gelişen HELLP sendromu. Reye sendromu, nezle ya da suçiçeği gibi virüs kaynaklı hastalıklar bu sendroma yol açabiliyor.”

ORGAN BAĞIŞI YETERSİZ!

Karaciğer tümörü nedeniyle de nakil gerekebileceğine işaret eden Emiroğlu, organ bağışının yetersizliğinden yakındı. Ülkemizde ihtiyaç duyulacak oranda organ bağışı yapılmadığını belirten Emiroğlu, halen karaciğer bekleme listelerinde 2 bin civarında hasta olduğunu belirterek. ‘şunları söylüyor: “Hasta sayısının 2 binin çok üzerinde olduğunu biliyoruz. Listeye giren hasta sayısının bu kadar olmasının en önemli sebebi bu hastaların nakil olması gerektiğini yada böyle bir şansı olduğunu dahi bilmeden hayatını kaybediyor olmasıdır.”


Benzer Makaleler: