Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, bahar aylarının yaklaşmasıyla artan üst solunum yolu hastalıklarından çocukları korumanın önemli olduğunu söyledi.

Bahar aylarının gelmesi ile ısı ve nem değişikliklerinin gözlendiğini belirten Dr. Özcan, “Bu dönemde en sık çeşitli virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonları görülür. Rhinovirüs, RSV, Influenza ve Adenovirüsler rastlanılan etkenlerden bazılarıdır. Bu virüsler genellikle burun akıntısı, hapşırık, öksürük, halsizlik, hafif ateş şeklinde belirtilerle seyreden üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. ‘Yalancı difteri’ diye adlandırılan klinik tabloya yol açarak, ses kısıklığı, kuru ve boğuk tarzda öksürüklere neden olabilen Parainfluenza tiplerine de rastlanabilir. Saman nezlesi gibi allerjik hastalıklar da bahar aylarında artış gösterebilir.” dedi.

Uzm. Dr. İsmail Özcan, çocukları belirtilen üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın; hasta kişilerle temasın önlenmesi olduğuna dikkat çekti. Kapalı ve kalabalık ortamlara girilmekten kaçınılması gerektiğini kaydeden Dr. Özcan şu tavsiyelerde bulundu: “Okul içinde bulaşmayı en aza indirmek veya önlemek amacıyla hasta çocuğun okula gönderilmemesinde büyük yarar vardır. Bir çocukta bulaşıcı bir hastalık tespit edildiğinde okulun haberdar edilmesi gereklidir. Böyle bir durumda, varsa okul doktorunun veya hemşiresinin önerileri alınmalıdır. Sınıfların düzenli havalandırılması, çocukların ortak kullanım alanlarında hijyen koşullarına dikkat edilmesi önemlidir. Tüm hastalıklardan korunmada el yıkamanın çok önemli rolü vardır. Doğru el yıkama bulaşıcı hastalıkların yaygınlaşmasını önemli ölçüde azaltır. Hastalık ortaya çıktığında çocuk doktorunun görüşleri alınmalıdır. Üst solunum yolunun virüs etkenli enfeksiyonlarında semptomatik tedavi yeterli olmaktadır. Ateşin düşürülmesi, tıkalı burun yollarının açık tutulması, sıvı alımının artırılması önerilmektedir.”

Baharla gelen hastalıklardan korunmada önerilen bir medikal tedavi bulunmadığına işaret eden Özcan, alerjik hastalıkların ortaya çıkmasını önleyen veya alerjiye bağlı yakınmaların şiddetini azaltabilen koruyucu ilaçların doktor kontrolünde kullanılabileceğini söyledi.


Benzer Makaleler: