Doktor Kontrolünde Kullanılmayan Kontakt Lensler Risk Taşıyor

 

Doktor önermedikçe gözlerinize başka hiçbir amaçla lenstakmayın diye açıklama yaptılar. Bu uyarı kıyafetlerine ve makyajlarına uyumlu olabilmesi için renkli lens takan kişilere Amerika Optometrik Birliğinden (AOA) geldi.

FDA renkli lensleri tıbbi araç olarak tanımlarken, bazı üreticiler yasal olmayan yollarla bu tür lensleri piyasaya sürmekte ve tüketicilerin internet, güzellik salonları ve benzeri yerlerden kolayca alabilecekleri şekilde dağıtımını yapmaktadırlar. Amerika Optometrik Birliği bir kişinin sadece doktorunun önerdiği biçimde lens takabileceğini ve lensin göze uygun olup olmadığını ancak doktorun açıklayabileceği hakkında tüketicileri uyardı.

Doktor önerisiyle satın alınmayan kontakt lensler göz sağlığı ve görme kalitesi açısından riskler taşımaktadır. Çünkü tüketiciler lensleri temizleme ve dezenfekte etme konusunda bilinçsiz olabilirler, göze uygun şekilde takıp çıkaramayabilirler . AOA yetkilileri lenslerin kullanım şekli ve takma metotlarını bilmeden lens kullanmanın göz fonksiyonları üzerinde belirgin etkiler bırakabileceğini, hatta görme kaybına kadar gidebileceğini ifade ettiler.

Kontakt lens kullanmadaki riskler konjuktivit oluşumu, kaşıntı, alerji reaksiyonları ve kornea problemleridir. Bunlar göz problemleri ve görme bozukluklarına yol açabilir.

“Kullanım şeklini tam bilmeseler ve çok kısa süre için de olsa kontakt lens taksalar bile, kontakt lensler numaralı lensler kadar risk taşır” diye Dr. Klein açıklama yaptı. Dr. Klein ayrıca kullanıcıların kontakt lenslere ailelerinden de bir yatkınlık olsa bile yine de doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini ilave etti.


Benzer Makaleler: