Sigara içiyorsanız yandınız!

 
Mersin Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Buharalıoğlu, yaptığı açıklamada, sigara içmenin zararlarının toplumun her kesimince bilinmesine rağmen, bu istenmeyen alışkanlıktan vazgeçenlerin henüz istenilen seviyede olmadığını söyledi.

Sigaranın, yararlı olduğu için kullanılan vitamin haplarını bile zararlı hale getirebildiğini anlatan Buharalıoğlu, ”Son yıllarda vitamin haplarının kullanımıyla ilgili birçok bilgiyle karşılaşıyoruz. Ancak yararlı olarak bilinen vitaminlerin gelişi güzel kullanımı zararlara yol açabiliyor. Kendimizi daha zinde hissetmek ve hastalıklardan korunmak için kullandığımız vitaminleri doktora danışmadan kullanmamak gerekiyor” dedi.

Buharalıoğlu, sigara ve diğer etkenlere bağlı olarak kansere yakalanan hastaların tedavisine yönelik çalışmaların devam ettiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

”Kanseri önleme çabaları, beslenmeyle ilgili çalışmalara dayanıyor. Bu alanda yapılan klinik denemeler göstermektedir ki, çevresel etkenlere bağlı kanser gelişiminin önlenmesinde kullanılan bir ilaç günümüzde bulunmamaktadır. Yani, vitaminlerin, antioksidan veya yangıyı önleyici etkileriyle, kanseri önlediğine dair henüz çalışma bulunmamaktadır. Diğer taraftan, aşırı sigara içenlerde, A vitaminin öncül maddesini (beta karoten) içeren vitamin hapı kullanımının akciğer kanseri riskinde belirgin bir artışa yol açtığı görülmüştür.”


Benzer Makaleler: