Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, alkollü içki ambalajları üzerinde sağlıkla ilgili uyarı mesajları konulması zorunluluğuna “evet ama yetmez” dediklerini belirtti.

Karaman, yaptığı yazılı açıklamada, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK), alkollü içki ambalajları üzerine konulacak uyarı mesajlarını belirlediğini hatırlattı.

Bundan böyle içkilerin ambalajları üzerinde 18 yaş, araba kullanımı ve hamilelere ilişkin işaretli uyarılar ile “Alkol dostunuz değildir” yazılı uyarı mesajının yer alacağını belirten Karaman, uygulamanın kamu sağlığı için gerekli olduğunu vurguladı.

Avrupa’da uyarı önerilerinin çok geniş bir yelpazede ele alındığını kaydeden Karaman, “Alkollü içki ambalajları üzerinde sağlıkla ilgili uyarı mesajları konulması zorunluluğuna Yeşilay ve kamu sağlığı uzmanları olarak ‘evet ama yetmez’ diyoruz. Avrupa Alkol Politikaları Birliği (EUROCARE) tüm ülkelere bu tür uyarı mesajları konulmasını uzun yıllardır tavsiye ediyor” ifadelerini kullandı.

Karaman, alkol kullanımının kanser riski yanında şiddet mağduriyetlerini de artırdığına dikkati çekerek, yaş sınırı, hamilelerin içki ve araba kullanımı üzerine uyarıların eksik kaldığını kaydetti.

Yeşilay ve Dünya Sağlık Örgütü’nce nisan ayında İstanbul’da düzenlenen Global Alkol Politikaları Sempozyumu’na katılan Liverpool John Moores Universitesi Kamu Sağlığı Bölüm Başkanı Profesör Mark Bellis’in The Guardian’a verdiği mülakatı da değinen Karaman, açıklamasında Bellis’in “Şu anda toplumda alkol ile ilgili tehlikeler denilince insanların aklına maalesef kanser riski gelmiyor. Oysa bu sağlık uyarıları tüketicileri daha bilinçli olmaya yönlendiriyor. ‘Alkol şiddet riskini artırır’, ‘Alkol İngiltere’de 15 binden fazla ölüme sebebiyet vermiştir’, ‘Alkol ağız, dudak ve benzeri pek çok kanser riskini artırmaktadır’ şeklinde yeni uyarılar da planlıyoruz. Bunun yanında alkolün Avrupa’da 16-24 yaş arasında genç erkek ölümlerinin yüzde 25′inin sebebi olduğunun ve kadınlar için meme kanseri riskinin artırdığının vurgulanması da etkileyici olacaktır” sözlerini hatırlattı.


Benzer Makaleler: